Clădirile din Iași
37.126 de clădiri în Iași. 33 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 297
- 1920–1945
- 602
- 1946–1960
- 639
- 1961–1970
- 480
- 1971–1980
- 567
- 1981–1990
- 263
- 1991–2000
- 783
- 2001–2010
- 712
- 2011 și după
- 2.700
IașiRomânia
- Clădiri
- 37.126
- Cu adresă
- 22.962
- Cu anul înregistrat
- 7.043 · 19 %
- Înainte de 1978
- 33 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 12.961 · 35 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 1.511
- Suprafață construită, total (m²)
- 8.453.956
- Firme înregistrate
- 11.373
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 6.676
- 2 niveluri
- 3.091
- 3 niveluri
- 1.683
- 4 niveluri
- 647
- 5 niveluri
- 339
- 6 niveluri
- 151
- 7 niveluri
- 86
- 8 niveluri
- 69
- 9 niveluri
- 43
- 10 sau mai multe niveluri
- 176
Panouri solare văzuteimagini din 2022, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 473
- Pe imagini nedatate
- 463
Când au fost construite. 7.043 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 297 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 602 | |
| 1946–1960 | 639 | |
| 1961–1970 | 480 | |
| 1971–1980 | 567 | |
| 1981–1990 | 263 | |
| 1991–2000 | 783 | |
| 2001–2010 | 712 | |
| 2011 și după | 2.700 |
Câte etaje au. 12.961 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 6.676 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 3.091 | |
| 3 niveluri | 1.683 | |
| 4 niveluri | 647 | |
| 5 niveluri | 339 | |
| 6 niveluri | 151 | |
| 7 niveluri | 86 | |
| 8 niveluri | 69 | |
| 9 niveluri | 43 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 176 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Strada Aurel Vlaicu 84, Iași | 17 etaje |
| 2 | Chimiei 4 (C1), Iași | 15 etaje |
| 3 | Calea Chișinăului 22H, Iași | 15 etaje |
| 4 | Calea Chișinăului 22G, Iași | 15 etaje |
| 5 | Strada Aurel Vlaicu 78, Iași | 15 etaje |
Străzile din Iași. Străzile din Iași pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Valea Adâncă | 76 |
| 2 | Voinești | 69 |
| 3 | Bucium | 64 |
| 4 | Aleea Iftimie Barleanu | 62 |
| 5 | Șoseaua Bucium | 59 |
| 6 | Podișului | 53 |
| 7 | Păun | 51 |
| 8 | Moara de Vânt | 50 |
| 9 | Strada Strugurilor | 49 |
| 10 | Sărărie | 47 |
| 11 | Bârnova | 41 |
| 12 | Strada Aurel Vlaicu | 41 |
| 13 | Aleea Mihail Sadoveanu | 39 |
| 14 | Mihail Cornea | 39 |
| 15 | Strada Grigore T. Popa | 39 |
| 16 | Viorelelor | 39 |
| 17 | Strada Trei Fântâni | 36 |
| 18 | Strada Vasile Lupu | 36 |
| 19 | Vladimir Butureanu | 35 |
| 20 | Vișan | 34 |
| 21 | Păcurari | 33 |
| 22 | Soseaua Barnova | 32 |
| 23 | Stradela Moara de Vânt | 32 |
| 24 | Șosea Ștefan cel Mare | 31 |
| 25 | Toma Cozma | 31 |
| 26 | Cicoarei | 29 |
| 27 | Mihail Sadoveanu | 29 |
| 28 | Nicolina | 29 |
| 29 | Strada Brândușa | 29 |
| 30 | Strada Fermei | 29 |
Panouri solare văzute pe 473 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 10 din 1.413 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2021 și 2022 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini din 2022, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 473
- Pe imagini nedatate
- 463
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2021 și 2022
- Acoperișuri verificate
- 1.413
- Cu panouri
- 10
- Pondere
- 0,7 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 8.453.956
33 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 7.043 · 19 %
- Înainte de 1978
- 33 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.