Clădirile din București
181.934 de clădiri în București. 47 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 920
- 1920–1945
- 4.573
- 1946–1960
- 6.413
- 1961–1970
- 1.690
- 1971–1980
- 1.320
- 1981–1990
- 738
- 1991–2000
- 3.658
- 2001–2010
- 3.552
- 2011 și după
- 8.166
BucureștiRomânia
- Clădiri
- 181.934
- Cu adresă
- 141.966
- Cu anul înregistrat
- 31.030 · 17 %
- Înainte de 1978
- 47 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 59.134 · 33 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 9.497
- Suprafață construită, total (m²)
- 41.126.575
- Firme înregistrate
- 97.322
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 31.221
- 2 niveluri
- 11.144
- 3 niveluri
- 7.272
- 4 niveluri
- 4.494
- 5 niveluri
- 1.909
- 6 niveluri
- 978
- 7 niveluri
- 575
- 8 niveluri
- 347
- 9 niveluri
- 247
- 10 sau mai multe niveluri
- 947
Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 528
- Pe imagini nedatate
- 468
București, pe sectoare. Fiecare sector are pagina lui, cu aceleași date.
Când au fost construite. 31.030 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 920 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 4.573 | |
| 1946–1960 | 6.413 | |
| 1961–1970 | 1.690 | |
| 1971–1980 | 1.320 | |
| 1981–1990 | 738 | |
| 1991–2000 | 3.658 | |
| 2001–2010 | 3.552 | |
| 2011 și după | 8.166 |
Câte etaje au. 59.134 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 31.221 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 11.144 | |
| 3 niveluri | 7.272 | |
| 4 niveluri | 4.494 | |
| 5 niveluri | 1.909 | |
| 6 niveluri | 978 | |
| 7 niveluri | 575 | |
| 8 niveluri | 347 | |
| 9 niveluri | 247 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 947 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Strada Barbu Văcărescu 201, Sector 2, București | 31 de etaje |
| 2 | Ion Mihalache 17, Sector 1, București | 30 de etaje |
| 3 | Calea Floreasca 167B, Sector 1, București | 28 de etaje |
| 4 | Barbu Văcărescu 146 E, Sector 2, București | 25 de etaje |
| 5 | Strada Ionel Teodoreanu 1-7, Sector 2, București | 24 de etaje |
Străzile din București. Străzile din București pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Mărului | 75 |
| 2 | Giulești | 73 |
| 3 | Drumul Gura Caliței | 61 |
| 4 | Calea Giulești | 59 |
| 5 | Teiuș | 58 |
| 6 | Ghencea | 56 |
| 7 | Strada Poștalionului | 54 |
| 8 | Gura Putnei | 53 |
| 9 | Șoseaua Fundeni | 51 |
| 10 | Gheorghe Ionescu Sisești | 49 |
| 11 | Șoseaua Giurgiului | 49 |
| 12 | Drumul Binelui | 48 |
| 13 | Bulevardul Ion Ionescu de la Brad , Agronom | 47 |
| 14 | Drumul Gura Putnei | 46 |
| 15 | Binelui | 44 |
| 16 | București-Măgurele | 43 |
| 17 | Aurel Perșu | 42 |
| 18 | Bulevardul Timișoara | 42 |
| 19 | Dantelei | 42 |
| 20 | Mențiunii | 42 |
| 21 | Bulevardul Iuliu Maniu | 41 |
| 22 | Jimbolia | 41 |
| 23 | Ghindari | 40 |
| 24 | Țepeș Vodă | 40 |
| 25 | Bulevard Metalurgiei | 38 |
| 26 | Bulevard Mărăști | 37 |
| 27 | Calea Șerban Vodă | 37 |
| 28 | Drumul Dealu Crisului | 37 |
| 29 | Erou Ion Scorțan | 36 |
| 30 | Pucheni | 36 |
Panouri solare văzute pe 528 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 61 din 12.367 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2018, 2021, 2022, 2023 și 2025 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 528
- Pe imagini nedatate
- 468
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2018, 2021, 2022, 2023 și 2025
- Acoperișuri verificate
- 12.367
- Cu panouri
- 61
- Pondere
- 0,5 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 41.126.575
47 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 31.030 · 17 %
- Înainte de 1978
- 47 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.