Sari la conținut
Autentificare

Clădirile din București Sectorul 1

44.816 clădiri în București Sectorul 1. 52 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.

0,78 EUR pe clădire

Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
înainte de 1920
275
1920–1945
1.671
1946–1960
1.269
1961–1970
452
1971–1980
428
1981–1990
187
1991–2000
793
2001–2010
872
2011 și după
1.805
București Sectorul 1București
Clădiri
44.816
Cu adresă
34.686
Cu anul înregistrat
7.752 · 17 %
Înainte de 1978
52 %
Cu numărul de etaje înregistrat
15.397 · 34 %
Cu 4+ etaje (dintre ele)
2.909
Suprafață construită, total (m²)
9.792.954
Firme înregistrate
19.687
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
1 nivel
7.626
2 niveluri
2.748
3 niveluri
2.114
4 niveluri
1.477
5 niveluri
629
6 niveluri
285
7 niveluri
162
8 niveluri
102
9 niveluri
73
10 sau mai multe niveluri
181
Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
Acoperișuri cu panouri văzute
105
Pe imagini nedatate
84

Când au fost construite. 7.752 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.

Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
Ani de construcție
înainte de 1920
275
1920–1945
1.671
1946–1960
1.269
1961–1970
452
1971–1980
428
1981–1990
187
1991–2000
793
2001–2010
872
2011 și după
1.805

Câte etaje au. 15.397 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.

Etajeclădiri cu etajele cunoscute
Etaje
1 nivel
7.626
2 niveluri
2.748
3 niveluri
2.114
4 niveluri
1.477
5 niveluri
629
6 niveluri
285
7 niveluri
162
8 niveluri
102
9 niveluri
73
10 sau mai multe niveluri
181

Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.

Străzile din București Sectorul 1. Străzile din București Sectorul 1 pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.

Panouri solare văzute pe 105 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 21 din 3.435 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2018, 2021, 2022 și 2023 aveau panouri.

Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
Acoperișuri cu panouri văzute
105
Pe imagini nedatate
84
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2018, 2021, 2022 și 2023
Acoperișuri verificate
3.435
Cu panouri
21
Pondere
0,6 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
Suprafață construită, total (m²)
9.792.954

52 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.

Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
Cu anul înregistrat
7.752 · 17 %
Înainte de 1978
52 %

Actualizat la 8 noiembrie 2026.

Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.

Alege Starter

Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.