Clădirile din București Sectorul 3
23.943 de clădiri în București Sectorul 3. 35 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 60
- 1920–1945
- 286
- 1946–1960
- 649
- 1961–1970
- 151
- 1971–1980
- 136
- 1981–1990
- 74
- 1991–2000
- 298
- 2001–2010
- 404
- 2011 și după
- 1.520
București Sectorul 3București
- Clădiri
- 23.943
- Cu adresă
- 18.298
- Cu anul înregistrat
- 3.578 · 15 %
- Înainte de 1978
- 35 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 7.419 · 31 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 1.447
- Suprafață construită, total (m²)
- 6.882.723
- Firme înregistrate
- 21.043
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 3.545
- 2 niveluri
- 1.455
- 3 niveluri
- 972
- 4 niveluri
- 556
- 5 niveluri
- 341
- 6 niveluri
- 191
- 7 niveluri
- 103
- 8 niveluri
- 54
- 9 niveluri
- 35
- 10 sau mai multe niveluri
- 167
Panouri solare văzuteimagini din 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 98
- Pe imagini nedatate
- 94
Când au fost construite. 3.578 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 60 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 286 | |
| 1946–1960 | 649 | |
| 1961–1970 | 151 | |
| 1971–1980 | 136 | |
| 1981–1990 | 74 | |
| 1991–2000 | 298 | |
| 2001–2010 | 404 | |
| 2011 și după | 1.520 |
Câte etaje au. 7.419 clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 3.545 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 1.455 | |
| 3 niveluri | 972 | |
| 4 niveluri | 556 | |
| 5 niveluri | 341 | |
| 6 niveluri | 191 | |
| 7 niveluri | 103 | |
| 8 niveluri | 54 | |
| 9 niveluri | 35 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 167 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Bulevard Corneliu Coposu 6-8, Sector 3, București | 22 de etaje |
| 2 | Cale Victoriei 15, Sector 3, București | 21 de etaje |
| 3 | Strada Penes Curcanul 14, Sector 3, București | 21 de etaje |
| 4 | Strada Peneș Curcanul 14, Sector 3, București | 19 etaje |
| 5 | Strada Sfânta Vineri 33, Sector 3, București | 17 etaje |
Străzile din București Sectorul 3. Străzile din București Sectorul 3 pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Mărului | 75 |
| 2 | Drumul Gura Caliței | 61 |
| 3 | Gura Putnei | 53 |
| 4 | Drumul Gura Putnei | 46 |
| 5 | Strada Vitioara | 36 |
| 6 | Bulevardul Basarabia | 34 |
| 7 | Bulevardul Theodor Pallady | 33 |
| 8 | Confederației | 25 |
| 9 | Drumul Gura Făgetului | 25 |
| 10 | Cazangiilor | 24 |
| 11 | Gura Caliței | 23 |
| 12 | Lunca Ozunului | 22 |
| 13 | Depozitului | 21 |
| 14 | Trandafirul Roșu | 20 |
| 15 | Grota Lacurilor | 19 |
| 16 | Strada Ilioara | 19 |
| 17 | Buhuși | 18 |
| 18 | Grădinarilor | 18 |
| 19 | Lacul Greaca | 18 |
| 20 | Mălureni | 18 |
| 21 | Malva | 18 |
| 22 | Negostina | 18 |
| 23 | Drum Gura Caliței | 17 |
| 24 | Niță Elinescu | 17 |
| 25 | Poștașului | 17 |
| 26 | Drum Gura Făgetului | 16 |
| 27 | Drumul Gura Arieșului | 16 |
| 28 | Gura Siriului | 16 |
| 29 | Vasile Lucaciu | 16 |
| 30 | Aleea Mizil | 15 |
Panouri solare văzute pe 98 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 4 din 1.482 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2022 și 2023 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini din 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 98
- Pe imagini nedatate
- 94
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2022 și 2023
- Acoperișuri verificate
- 1.482
- Cu panouri
- 4
- Pondere
- 0,3 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 6.882.723
35 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 3.578 · 15 %
- Înainte de 1978
- 35 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.