Clădirile din București Sectorul 6
18.340 de clădiri în București Sectorul 6. 34 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 18
- 1920–1945
- 240
- 1946–1960
- 493
- 1961–1970
- 183
- 1971–1980
- 114
- 1981–1990
- 77
- 1991–2000
- 386
- 2001–2010
- 553
- 2011 și după
- 961
București Sectorul 6București
- Clădiri
- 18.340
- Cu adresă
- 13.791
- Cu anul înregistrat
- 3.025 · 16 %
- Înainte de 1978
- 34 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 5.948 · 32 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 1.038
- Suprafață construită, total (m²)
- 6.283.186
- Firme înregistrate
- 15.069
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 3.101
- 2 niveluri
- 1.153
- 3 niveluri
- 656
- 4 niveluri
- 346
- 5 niveluri
- 148
- 6 niveluri
- 135
- 7 niveluri
- 92
- 8 niveluri
- 46
- 9 niveluri
- 30
- 10 sau mai multe niveluri
- 241
Panouri solare văzuteimagini din 2022, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 141
- Pe imagini nedatate
- 137
Când au fost construite. 3.025 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 18 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 240 | |
| 1946–1960 | 493 | |
| 1961–1970 | 183 | |
| 1971–1980 | 114 | |
| 1981–1990 | 77 | |
| 1991–2000 | 386 | |
| 2001–2010 | 553 | |
| 2011 și după | 961 |
Câte etaje au. 5.948 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 3.101 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 1.153 | |
| 3 niveluri | 656 | |
| 4 niveluri | 346 | |
| 5 niveluri | 148 | |
| 6 niveluri | 135 | |
| 7 niveluri | 92 | |
| 8 niveluri | 46 | |
| 9 niveluri | 30 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 241 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Bulevardul Iuliu Maniu 19A, Sector 6, București | 18 etaje |
| 2 | Iuliu Maniu 19A, Sector 6, București | 18 etaje |
| 3 | Bulevardul Iuliu Maniu 19A, Sector 6, București | 18 etaje |
| 4 | Bulevard Iuliu Maniu 6R, Sector 6, București | 16 etaje |
| 5 | Bulevardul Iuliu Maniu 6R C4, Sector 6, București | 16 etaje |
Străzile din București Sectorul 6. Străzile din București Sectorul 6 pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Giulești | 73 |
| 2 | Calea Giulești | 59 |
| 3 | Ghencea | 56 |
| 4 | Bulevardul Timișoara | 42 |
| 5 | Bulevardul Iuliu Maniu | 41 |
| 6 | Prelungirea Ghencea | 30 |
| 7 | Răsadniței | 26 |
| 8 | Ciorogârla | 25 |
| 9 | Strada Preciziei | 25 |
| 10 | Orșova | 24 |
| 11 | Drumul Belșugului | 23 |
| 12 | Iuliu Maniu | 23 |
| 13 | Cărămidăriei | 22 |
| 14 | Cetatea de Baltă | 22 |
| 15 | Valea Doftanei | 22 |
| 16 | Valea Furcii | 22 |
| 17 | Dezrobirii | 19 |
| 18 | Petre Popovăț, general | 19 |
| 19 | Agnita | 17 |
| 20 | Granitului | 16 |
| 21 | Mărgelelor | 16 |
| 22 | Prosperității | 16 |
| 23 | Valea Cricovului | 16 |
| 24 | Viscolului | 16 |
| 25 | Drumul Valea Furcii | 15 |
| 26 | Strada Brașov | 15 |
| 27 | Uverturii | 15 |
| 28 | Ioan D. Culcer, general | 14 |
| 29 | Splaiul Independenței | 13 |
| 30 | Bulevardul Preciziei | 12 |
Panouri solare văzute pe 141 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 4 din 782 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2021, 2022 și 2023 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini din 2022, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 141
- Pe imagini nedatate
- 137
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2021, 2022 și 2023
- Acoperișuri verificate
- 782
- Cu panouri
- 4
- Pondere
- 0,5 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 6.283.186
34 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 3.025 · 16 %
- Înainte de 1978
- 34 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.