Clădirile din Râmnicu Vâlcea
24.901 clădiri în Râmnicu Vâlcea. 38 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 85
- 1920–1945
- 387
- 1946–1960
- 962
- 1961–1970
- 827
- 1971–1980
- 662
- 1981–1990
- 356
- 1991–2000
- 1.023
- 2001–2010
- 884
- 2011 și după
- 2.054
Râmnicu VâlceaVâlcea
- Clădiri
- 24.901
- Cu adresă
- 15.136
- Cu anul înregistrat
- 7.240 · 29 %
- Înainte de 1978
- 38 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 9.778 · 39 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 984
- Suprafață construită, total (m²)
- 4.064.090
- Firme înregistrate
- 2.931
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 5.197
- 2 niveluri
- 2.386
- 3 niveluri
- 1.211
- 4 niveluri
- 324
- 5 niveluri
- 359
- 6 niveluri
- 136
- 7 niveluri
- 52
- 8 niveluri
- 22
- 9 niveluri
- 22
- 10 sau mai multe niveluri
- 69
Panouri solare văzuteimagini cu dată necunoscută
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 175
Când au fost construite. 7.240 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 85 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 387 | |
| 1946–1960 | 962 | |
| 1961–1970 | 827 | |
| 1971–1980 | 662 | |
| 1981–1990 | 356 | |
| 1991–2000 | 1.023 | |
| 2001–2010 | 884 | |
| 2011 și după | 2.054 |
Câte etaje au. 9.778 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 5.197 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 2.386 | |
| 3 niveluri | 1.211 | |
| 4 niveluri | 324 | |
| 5 niveluri | 359 | |
| 6 niveluri | 136 | |
| 7 niveluri | 52 | |
| 8 niveluri | 22 | |
| 9 niveluri | 22 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 69 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Aleea Muzicii 3-4, Râmnicu Vâlcea | 16 etaje |
| 2 | Aleea Muzicii 5-8, Râmnicu Vâlcea | 16 etaje |
| 3 | Splaiul Independentei 23, Râmnicu Vâlcea | 13 etaje |
| 4 | Strada Tudor Vladimirescu 21, Râmnicu Vâlcea | 13 etaje |
| 5 | Strada Industriilor 1, Râmnicu Vâlcea | 12 etaje |
Străzile din Râmnicu Vâlcea. Străzile din Râmnicu Vâlcea pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Calea lui Traian | 133 |
| 2 | Strada Uzinei | 103 |
| 3 | Strada Știrbei Vodă | 99 |
| 4 | Strada Ostroveni | 96 |
| 5 | Strada Straubing | 78 |
| 6 | Strada Copăcelu | 50 |
| 7 | Râureni | 49 |
| 8 | Strada Patriarh Iustinian Marina | 49 |
| 9 | Morilor | 47 |
| 10 | București | 45 |
| 11 | Drumul Gării | 45 |
| 12 | Antim Ivireanul | 37 |
| 13 | Strada Aurelian Sacerdoțeanu | 37 |
| 14 | Strada Ferdinand | 37 |
| 15 | Strada Inătești | 37 |
| 16 | Strada Buda | 35 |
| 17 | Strada Dealul Malului | 34 |
| 18 | Strada Bâlciului | 33 |
| 19 | Bulevardul Dem Rădulescu | 32 |
| 20 | Strada Lespezi | 31 |
| 21 | Strada Liviu Rebreanu | 31 |
| 22 | Strada Barajului | 30 |
| 23 | Strada Mihai Viteazu | 30 |
| 24 | Strada Eftimeștilor | 29 |
| 25 | Strada Stolniceni | 29 |
| 26 | Calea București | 28 |
| 27 | Strada Depozitelor | 28 |
| 28 | Bulevard Nicolae Bălcescu | 25 |
| 29 | Strada Arinilor | 25 |
| 30 | 1 Mai | 24 |
Panouri solare văzute pe 175 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 0 din 138 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2023 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini cu dată necunoscută
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 175
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2023
- Acoperișuri verificate
- 138
- Cu panouri
- 0
- Pondere
- 0 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 4.064.090
38 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 7.240 · 29 %
- Înainte de 1978
- 38 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.