Clădirile din Sovata
7.531 de clădiri în Sovata. 32 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
0,78 EUR pe clădire
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 19
- 1920–1945
- 59
- 1946–1960
- 99
- 1961–1970
- 101
- 1971–1980
- 162
- 1981–1990
- 97
- 1991–2000
- 181
- 2001–2010
- 166
- 2011 și după
- 435
SovataMureș
- Clădiri
- 7.531
- Cu adresă
- 3.804
- Cu anul înregistrat
- 1.319 · 18 %
- Înainte de 1978
- 32 %
- Cu numărul de etaje înregistrat
- 2.295 · 30 %
- Cu 4+ etaje (dintre ele)
- 60
- Suprafață construită, total (m²)
- 751.998
- Firme înregistrate
- 65
Actualizat8 noiembrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 1.378
- 2 niveluri
- 604
- 3 niveluri
- 253
- 4 niveluri
- 43
- 5 niveluri
- 9
- 6 niveluri
- 1
- 7 niveluri
- 2
- 8 niveluri
- 1
- 9 niveluri
- 1
- 10 sau mai multe niveluri
- 3
Panouri solare văzuteimagini cu dată necunoscută
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 1
Când au fost construite. 1.319 clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 19 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 59 | |
| 1946–1960 | 99 | |
| 1961–1970 | 101 | |
| 1971–1980 | 162 | |
| 1981–1990 | 97 | |
| 1991–2000 | 181 | |
| 2001–2010 | 166 | |
| 2011 și după | 435 |
Câte etaje au. 2.295 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 1.378 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 604 | |
| 3 niveluri | 253 | |
| 4 niveluri | 43 | |
| 5 niveluri | 9 | |
| 6 niveluri | 1 | |
| 7 niveluri | 2 | |
| 8 niveluri | 1 | |
| 9 niveluri | 1 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 3 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Strada Vulturului 39, Sovata | 11 etaje |
| 2 | Strada Vulturului 39, Sovata | 7 etaje |
| 3 | Strada Vulturului 49A, Sovata | 5 etaje |
| 4 | Strada Bradului 22, Sovata | 5 etaje |
| 5 | Strada Trandafirilor 85A, Sovata | 4 etaje |
Străzile din Sovata. Străzile din Sovata pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Strada Lungă | 49 |
| 2 | Praidului | 42 |
| 3 | Strada 1 Mai | 39 |
| 4 | Strada Trandafirilor | 31 |
| 5 | Strada Câmpul Sărat | 30 |
| 6 | Strada Principală | 30 |
| 7 | Strada Lungă | 29 |
| 8 | Strada Căprioarei | 28 |
| 9 | Strada Tivoli | 28 |
| 10 | Fagului | 26 |
| 11 | Strada Stâna de Vale | 26 |
| 12 | Restád | 22 |
| 13 | Strada Primăverii | 22 |
| 14 | Iliesi | 19 |
| 15 | Liniștei | 19 |
| 16 | Stejerișului | 17 |
| 17 | Lupului | 16 |
| 18 | Răchitei | 16 |
| 19 | Strada Teilor | 14 |
| 20 | Vânătorilor | 14 |
| 21 | Strada Ilieși | 12 |
| 22 | Strada Vulturului | 11 |
| 23 | Strada Câmpul Mic | 10 |
| 24 | Salcîmului | 9 |
| 25 | Strada Bradului | 9 |
| 26 | Strada Căpeți | 9 |
| 27 | Strada Iuhodului | 9 |
| 28 | Bisericii | 8 |
| 29 | Izvorului | 8 |
| 30 | Strada Dealul Mestecanișului | 8 |
Panouri solare văzute pe 1 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate.
Panouri solare văzuteimagini cu dată necunoscută
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 1
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 751.998
32 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 1.319 · 18 %
- Înainte de 1978
- 32 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 8 noiembrie 2026.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Alege Starter
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.